«Вплив українського фольклору на музичне виховання особистості»

Досвід роботи керівника дитячого народного ансамблю "Веселі нотки" Павлової Світлани Олександрівни, учасника Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів "Джерело творчості"


ОПИС ДОСВІДУ

Тема досвіду«Вплив українського фольклору на музичне виховання особистості».
Мета досвіду: формування духовно багатої особистості у відповідності до національного ідеалу, українських традицій навчання і виховання.
Новизна досвіду: сьогодні в умовах величезних змін у соціальному, економічному і політичному житті України постала  необхідність цілеспрямованого національного виховання особистості, формування в неї національної свідомості, що одночасно сприяє єдності поколінь, наступності традицій національної культури. Звернення до українських фольклорних традицій  сприяє вихованню громадянина і патріота України, прищеплює любов до української мови і культури, повагу до народних традицій. Виховання засобами українського фольклору створює умови для розкриття природних здібностей дитини, формування її  творчої активності, виховання самобутності, реалізації творчого потенціалу.
Завдання:

  • формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу;
  • забезпечення духовної єдності поколінь, виховання поваги до батьків, жінки-матері, культури та історії свого народу;
  • виховання духовної культури особистості, створення умов для вибору нею своєї світоглядницької позиції;
  • утвердження принципів вселюдської моралі, правди, справедливості, патріотизму, доброти, працелюбності;
  •  формування творчої особистості;
  • формування екологічної культури людини, гармонії її відносин з природою;
  • розвиток індивідуальних здібностей і талантів дітей, забезпечення умов їх самореалізації;
  • формування у дітей і уміння міжособистісного спілкування та підготовки до дорослого життя .
В умовах  розбудови української державності значної актуальності набуває проблема формування духовно багатої особистості у відповідності до національного ідеалу, українських традицій навчання і виховання.
Українська нація має свою історію, глибоко гуманістичну ідеологію, власну філософію буття, оригінальну національну систему виховання. Саме навчання та виховання є найважливішими компонентами культури. Національне виховання - це засвоєння кожною особистістю духовної культури народу, його національного духу, буття.
Відомий український педагог С. Русова стверджувала: «Національне виховання забезпечує кожній нації найширшу демократизацію освіти, коли його творчі сили не будуть покалічені, а, навпаки, дадуть нові оригінальні, самобутні скарби задля вселюдського поступу: воно через пошану до свого народу виховує в дітях пошану до інших народів...».
Найбільш прийнятною формою музичного навчання та виховання вокальної культури у дітей, на мою думку, є вокально-фольклорний ансамбль. Дитячий фольклорний ансамбль - це унікальний художній організм, для якого характерні спільність, узгодженість, гармонія цілого і часткового; це синтез пісні, танцю, акторської гри, музикування,  руху, жестів, які безпосередньо випливають із настрою, ритму, внутрішньої емоції пісні і природно передаються у виконанні.
 Основним завданням дитячого Народного вокально-фольклорного  ансамблю «Веселі нотки», багаторазового переможця та володаря Гран-прі обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, є художньо-естетичне виховання дитини, формування її духовних цінностей. Життя і робота в нашому колективі  надає можливості знайомитися зі скарбами народного фольклору, спадщиною національної і світової музичної класики. Ми  намагаємося виховувати досвідчених виконавців та слухачів музики, які матимуть високий рівень художньої культури, що сприятиме формуванню сучасної особистості.

Багато хто з педагогів стверджує,що дитину, яка народилася без музичного слуху, не можна навчити співати. Досвід нашого колективу переконує в тому, що дітям достатньо мати тільки бажання - і це перше правило при вступі до «Веселих ноток». А співати їх ми можемо навчити. На основі своєї багаторічної практики можу зробити такий висновок: дитина, яка не має уродженого слуху, але має велике бажання навчитися співати, досягає іноді більших результатів, аніж талановита дитина, бо вона наполегливо працює, дуже швидко розвивається. З таким дітьми дуже важко, але цікаво працювати. Кожне заняття я спостерігаю за змінами в голосі, у хореографічних рухах, у виконанні творів. Я неодноразово переконуюсь, що далеко не всі діти мають природний дар співати, хоча колись, в дитинстві не розуміла, як це люди не вміють співати чи навіть інтонувати звуки. Бо я співала з двох років в колективі,яким керувала моя мама,а тепер вже 17 років ми разом є керівниками дитячого Народного вокально фольклорного ансамблю «Веселі нотки». Навчання в нашому колективі відбувається послідовно, за авторською програмою керівниківКарповоїГ.О. та Павлової С.О., яку розроблено для різних вікових категорій дітей на 10 років навчання,програма затверджена міністерством освіти України(У 2006році, програма посіла перше місце на Всеукраїнському конкурсі, який проводила редакція часопису “Позакласний час”, м.Київ,). Основою програми є вивчання культури українського народу, збереження його традицій, які живлять не тільки мистецтво, але складають моральну цінність української нації.
Неоціненні скарби містять у собі старовинні обряди, ритуали, пісні, в яких відображена історія нашої батьківщини, побут людей, стосунки, почуття, страждання та радість. Найважливіше місце в роботі нашого колективу займає вивчення прекрасних зразків народної творчості: свята, обряди, пісні -  жартівливі, побутові, ліричні, обрядові, козацькі та інші. Наші діти з великим задоволенням вивчають складний, але цікавий матеріал народної пісні. Впродовж навчально – виховного процесу ми вчимо дітей не тільки співати, а й прищеплюємо культуру спілкування в суспільстві, етику та естетику поведінки, розуміння толерантності, бажання йти назустріч новому впевненими кроками, розуміти та поважати старше покоління, допомагати дітям молодшого віку.
За нашим авторським проектом  учасниці  мають неповторні національні костюми, українські віночки, сорочки – вишиванки, виготовлені власними руками керівників, батьків гуртківців. Ми доклали багато зусиль до збереження та відтворення автентичності костюмів східної, центральної  України та рідної Дніпропетровщини. Мною створені для кожної з учасниць ансамблю  українські віночки,а накостюмах відтворені старовинні вишивки, узори мережок, жоден малюнок не повторюється.
Особистий підхід до кожної дитини, підтримка стосунків, порозуміння, підказка у різноманітних ситуаціях дає можливість зближення дітей і керівників, що згодом перетворює колектив у велику, дружню родину.
 В нашому колективі навчаються близько ста дівчаток і три хлопчики віком від трьох до вісімнадцяти років, але вікового бар’єру не відчувають. Кожна дитина виконує свою справу на користь усього колективу.
 За останні 17 років наш колектив брав участь у багатьох відповідальних заходах обласного, Всеукраїнського та Міжнародного рівнів: є багаторазовим  переможцем та володарем «Гран-прі» обласних, Всеукраїнських, Міжнародних  конкурсів та фестивалів. «Веселі нотки» протягом багатьох років - почесний гість та учасник святкових заходів області в м. Дніпропетровськ: «День самоврядування Дніпропетровської області», «День Святого Миколая», «Всесвітній День матері», «День Конституції України», «День Незалежності України», учасник заключних етапів Всеукраїнських фестивалів майстрів мистецтв Дніпропетровщини в Національному палаці «Україна»  (м. Київ, 2001, 2003, 2009 р.). За високий рівень майстерності колектив має безліч нагород,премій,цінних подарунків.
Випускники  ансамблю здають фаховий  іспит та  отримують свідоцтво про закінчення Народного ансамблю.
Колектив пишається своїми випускниками, які продовжують справу своїх керівників та  несуть у світ народне мистецтво,яке житиме вічно.
Колектив має високі почесні звання - «Зразковий», а з 2010 року -«Народний художній колектив».У 2015 році колективу виповнюється 35 років з дня заснування.


Наш колектив – це велика творча лабораторія, де постійно створюються, народжуються та  втілюються в життя кращі творчі ідеї.
Головне – це творчість, кожну хвилину, кожну мить.
Постійний поклик, постійний пошук і обов’язково кінцевий результат у кожній запланованій справі.
Моє життєве кредо:
«Я народиласятворити!»


Тому все, що пізнаю за своє життя,я хочу передати наступним поколінням!

Комментариев нет:

Отправить комментарий